За рішенням Міжнародної організації праці (далі — МОП) 28 квітня щорічно відзначають Всесвітній день охорони праці.
Ідея започаткувати такий особливий день з’явилася після того, як у 1989 році американські та канадські робітники та профспілки провели День вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі. Лише у 2003 році Всесвітній день охорони праці отримав свою сучасну назву.
У міжнародний день охорони праці в Україні також відзначають День охорони праці (указ Президента України № 685/2006, виданий 18.08.2006). День охорони праці в Україні запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні.
Всесвітній день охорони праці 2024
Щороку МОП визначає тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці, і цю ініціативу підтримує Україна. З урахуванням обраної теми підприємства розробляють та проводять заходи з нагоди Дня охорони праці.
Новий девіз
«Вплив зміни клімату на безпеку та гігієну праці».
Зміна погодних умов значно впливає на сферу праці, особливо на безпеку та здоров’я працівників. Приклади професійних ризиків, які посилюються зі зміною клімату, включають тепловий стрес, ультрафіолетове випромінювання, забруднення повітря, великі промислові аварії, екстремальні погодні явища, збільшення трансмісивних захворювань і підвищений вплив хімічних речовин.
План заходів з відзначення Дня охорони праці передбачає низку заходів, спрямованих на привернення уваги та підвищення рівня обізнаності суспільства з питань охорони праці
Для запобігання нещасним випадкам на виробництві існують інженерні системи з техніки безпеки. З урахуванням специфіки робочого процесу розробляються відповідні інструкції з охорони праці, проводяться інструктажі та навчання з питань охорони праці для працівників. Але навіть це не може повністю запобігти так званому «людському фактору». На жаль, через недбальство виконавця робіт, правила з охорони праці, часто пишуться ціною здоров’я та життя працівників.
До Всесвітнього дня МОП оприлюднить спеціальну доповідь «Забезпечення безпеки та здоров’я на роботі в кліматичних умовах, що змінюються», яка має на меті поінформувати про тривожні дані щодо впливу зміни клімату на безпеку та здоров’я працівників.
Цей звіт буде опубліковано в контексті відзначення Всесвітнього дня безпеки та гігієни праці у 2024 році на сайті організації.