Історична довідка
опубліковано 01 травня 2020 року о 18:23

В урочищі, на злитті двох повноводних річок Вовчої і Самари в 1689 році, виникло поселення Межирік. З середини XVI століття тут починає діяти козацтво, яке виникло на правобережжі Дніпра. Уже в 1705 році татари та нагайці визнали, що усі землі в міжріччі річок Самари і Вовчої були закріплені за Запорізькою Січчю. Першими поселенцями, які поклали початок історії с. Межиріч, були відставні військові старшини з своїми родинами та хлопцями-наймитами. В 1782 році тут проживає 745 мешканців і засновується козацька слобода.

Станом на 1886 рік у селі Дмитрівської другої волості Павлоградського повіту Катеринославської губернії мешкало 1676 осіб, налічувалось 275 дворів, існували православна церква, школа та пивоварний завод.


МАВРИНСЬКИЙ МАЙДАН

Недалеко від міста Павлограда (Дніпропетровщина) по сусідству з селом Маврине є земляна споруда - величезна, таємнича, незрозумілої конфігурації. З висоти дельтаплана воно являє гігантський загадковий символ.

Сьогоднішнє село Межиріч (Між-річкове) кілька десятиліть тому складалося з двох сіл: Маврине - в південно-східній частині, і Межиріч. Слово "майдан" для жителів було звичним.

Був Межиріцький майдан - за селом, на заході, і Мавринский - в східному напрямку. Межиріцький майже не зберігся, хоча цю місцевість продовжують називати "майданом". А Мавринский зберігся, який десь десяток років тому назвали Козацьким. Саме інтерес до історії Запорізького козацтва привів мене до цієї теми.

У липні 2001 року мені пощастило побачити цей майдан з висоти пташиного польоту. Це були відеокадри, зняті з дельтаплана і люб'язно представлені директором Незалежного Павлоградського телебачення І.Д. Ледіна.

Побачене вражає незвичною формою, величчю, неповторністю і особливою загадковістю:

 • чітка, правильна геометрична форма зрізаного конуса з глибокою улоговиною;
 • верхівка конічного земляної споруди має виражену кільцеве поглиблення і нагадує по кільцевій формі отвір гончарного горщика, української макітри;
 • вгорі є явна щербина (як виявилося - не одна);
 • симетрично від конічного споруди відходять змієподібній формі земляні вали, по чотири з кожної сторони від щербини ...

Перше візуальне враження від усього побаченого було: павук! З лапками ... Але виникли і питання:

 • хто будував цей величезний земляний майдан?
 • коли, в які часи?
 • з якою метою?
 • чому він має таку дивну конфігурацію?

Почалися пошуки. Музеї, бібліотеки, зустрічі з людьми, вивчення літератури. І деяка інформація знайшлася.

СТЕПОВІ ПІРАМІДИ НАШОГО КРАЮ

Словник іншомовних слів повідомляє, що слово "майдан" східного, тюркського походження і означає "площа", переважно в розумінні: "базарна площа".

У цій місцевості є й інші стародавні споруди виду курганів, які тут (як і в більшості областей України), називають "могилами". З дитинства пам'ятаю величезну "могилу" над річкою в центрі села Межиріч, в зимовий час заїжджену санками. Сама відчайдушна дітвора після таких спусків виявлялися на протилежному березі замерзлої річки Вовчі. Були "могили" і в степу, наприклад, поблизу села Оженківкі зі "сторожами" - кам'яними бабами, які покірно склавши руки на своїх животах, завжди дивилися на схід - на схід Сонця. Але вони не збереглися, не дійшли до нашого часу. Чимало могил-курганів розорано, знищено зосліпу, зопалу, від незнання або від небажання замислюватися...

Археологи кажуть, що цих курганів, "могил", "степовим пірамід" більше 4-х тисяч років, а можливо і 6 тисяч років. У різні століття окремі поховання велись вже на стародавніх курганах-могилах. Їх було багато в лівобережній від Дніпра території України.

З ІСТОРІЇ КРАЮ

Десь років 500 тому поряд з нашою місцевістю проходив Муравський шлях (від Перекопу, перетинав річки Вовчу, Самару, Орел і гнав аж ... до Тулі).

В історичному пам'ятнику того часу "Книги великої кресленням" говориться: "від гнилої Орелі до верх річки Тернівки верст з 20, ... а Тернівка впала в Самару ... від Муравського шляху. А на річці Тернівці стоїть конкретна людина-камінь (кам'яний) , а у нього кладуть з Беля-місту станичники, оглядали ввірене охороні їх простір і про стан онаго подавали донесення, так звані доездние пам'яті, а інші пам'яті кладуть на Самарі у двох дівок кам'яних. а від кам'яного людини до Самари верст з 30 .. . "

"... а нижче Вовчих вод впала в Самару річка Бик від Вовчих вод верст з 10. А між Вовчих вод і Биком мечеть татарська кам'яна, сажень з 20. А лісі з тих місць до Перекопу немає. А вгору по Бику дорога Муравская ... "(1584-1598р.р.)

У темряві століть втрачено чимало. Місце, де річка Тернівка підходила до річки Самари, зникло від підтоплення шахтними водами. Де були кам'яні баби - залишається лише здогадуватися і розраховувати ...

І все ж далекі предки залишили чимало своїх пам'ятників ...

У Павлоградському краї ще 14 років тому налічувалося 445 курганів і 236 курганних груп. У Новодачінском сільраді - 35, Вербському - 31, Вязевском - 29, Богуславському - 22, КОЧЕРЕЗЬКИЙ - 19, Троїцькому - 18 і т.д. У тому переліку згадується про "курган з вусами" і "гостра могила" біля села Вязівкі, і "курган-ромашка" біля Прівовчанкі.

Є похилений великий майдан в Вязевке, є майдан між селами Булахівка та Карабинівка, є в Кочережках (в цих селах говорять: "Майдан", з наголосом на першому складі, а не "Майдан"). Є залишки майданів в Павлограді: в Соснівці, є в Городище - близько колишньої 5-ї школи і при виїзді на Малоолександрівка. Щось чули про майдани в далекому дитинстві жителі села Богуслав ...

Вдалося знайти досить вичерпне визначення про майданах у археологів:

"Майдани в найпростішій" класичній "формі - це земляні споруди, які складаються з кільцевого валу, входу, який веде до кільцевому поглибленню, і бічних насипів-крил. Часто зустрічаються значно складніші споруди цього типу, як правило, з кількома входами і відповідним числом подвійних або потрійних крил. Деякі майдани мають посеред кільцевої заглибини різноманітні виступи. Подекуди перед входом збереглися сліди напівзасипаних ям. Це один тип майданів. Існують десятки його варіантів. Інший тип - майдановідние споруди, які складаються з величезної кількості виступів і западин ... "

З поверхні землі Мавринский майдан особливого враження не справляє: на досить великій території видніються чудові пагорби і западини. Але вид з дельтаплана змушує задуматися.

У Павлоградському історико-краєзнавчому музеї можна почути дві версії ВИКОРИСТАННЯ цієї споруди. З деякими доповненнями вони виглядають так:

ВЕРСІЯ ПЕРША. МАЙДАН - КОЗАЦЬКА ОБОРОННА СПОРУДЖЕННЯ

Майдан з його дивовижними валами (можливо) цілком використовувався запорізькими козаками як сторожова вежа і як оборонна споруда.

Козаки завжди були готові до бойових зіткнень. З півдня загрожували набігами турки і татари, з півночі - литовські і польські феодали. Окремі історики висловлюють припущення, що саме козаки будували цю споруду. Або ж вони використовували його, але яке після такого втручання втрачало свою первісну форму.

Дмитро Іванович Яворницький в "Історії запорізьких козаків" (том І, розділ "Охорона кордонів вільностей запорізьких козаків", видання 1892 р і 1990 г.) зазначив: "Могили служили у запорізьких козаків пунктами для спостереження за рухом тих же татар. Більшість могил існувало до появи запорожців: в них поховані останки вождів відомих народів чи племен; таким чином запорізькі козаки використовували вже готові земляні насипи і тільки пристосовували їх для своєї стратегічної мети. Але безсумнівно, що для цієї мети вони споруджували нові земляні насипи ... "

Однак, якщо б майдан не вдалася побачити з висоти, то, можливо, не з'явилися б сумніви не тільки в оборонному призначення сенсу будівництва майдану, але і по могильного призначенням кургану. Зокрема:

 • Чим пояснити дивну симетричність змієподібних земляних валів, зорієнтованих в східному і західному напрямках?
 • Яке призначення кільцевої заглибини нагорі земляного конуса?
 • Чому щербини-підкови на верхівці конуса мають такий орієнтир: схід, захід, південь?
 • Сумнівно, щоб хоробрі, войовничі запорізькі козаки витратили багато часу і праці на створення досить великих земляних споруд.
 • І ще треба було мати чималі геометричні знання: зрізаний конус занадто правильної геометричної форми - зайвої і незрозумілої, якщо мова йде тільки про фортифікаційну споруду.

ВЕРСІЯ ДРУГА. МАЙДАН - СЕЛІТРОВАРНЯ

Є думка про те, що майдани утворилися після грабіжницьких розкопок звичайних курганів, або після влаштування в них селітрових розробок.

Виявляється, був колись такий промисел. Польські джерела свідчать, що в 1613 році поляки розкопали могилу Скоробір на Полтавщині і добували в ній селітру.

Французький інженер Гійом Левассер де Боплан, який віддано служив польському королю, прожив на Україні 17 років і збудував для поляків чимало бойових укріплень. Він залишив безцінний для нас скарб: свою роботу, видану у Франції в 1650 році, "Опис України, кількох провінцій королівства польського, що тягнуться від кордонів Московії до границь Трансільванії, разом з їхніми звичаями, способом життя і ведення воєн". У розділі "Про звичаї і занятті українського люду" він писав: "... Трапляються знавці всіх ремесел, необхідних людині ... Вони дуже добре виготовляють селітру, якої вельми багато на цих землях, і роблять з неї чудовий гарматний порох ... "

Україна була багата на поклади самородної селітри. У вісімнадцятому столітті селітрові заводи були майже у всіх повітах Полтавщини, а також на Харківщині. У дореволюційний час археологи, які вивчало майдани, допускало, що вони - це зруйновані старовинні кургани з метою використання землі, багатої на селітру. Окремі дослідники вказували на те, що земляні вали утворені від розкопок курганів (вивозився ґрунт через отвори-підкови). Селітру варили в чанах, великих казанах. Процес її добування триває кілька років.

Можливо, така доля була і у Мавринський майдану. Однак, ряд питань залишається:

 • чітка симетричність земляних валів;
 • за обсягом земляні вали перевищують обсяг землі з улоговини;
 • збереглося чітке кільцеве поглиблення на верхівці конуса;
 • отвори-підкови виявляються досить високо над рівнем землі, щоб погодитися з припущенням, що через них вивозився ґрунт і складався в симетричні бурти - земляні вали.

ДИХАННЯ ПРЕДКІВ

Але виявляється, що майдани і майдановидні споруди були широко поширені на території нинішньої України і навіть в суміжних з Україною областях нинішньої Росії, особливо у Воронезькій області.

В.П. Андрієнко (Харківський університет) в роботі "Майдани та майдановідние споруди України" підкреслював, що тільки в Царичанському районі Дніпропетровської області налічувалося понад 40 майданів (чи збереглися вони за ці роки?).

У XIX столітті на півдні сучасної України велися планомірні роботи з вивчення курганів, переважно скіфо-античних споруд ІІІ-І тисячоліть до нашої ери.

Віддамо належне: археологи XIX століття звернули увагу на конструктивні особливості земляних насипів. У 1869 році на І Археологічному з'їзді Росії було запропоновано розділити кургани на могили-захоронення і "прості" земляні насипи, які могло мати різне призначення: як сторожові пункти або маяки, кордону або навіть обсерваторії. Тоді ж були виділені і кургани обрядові, які в лісостеповій зоні України називалися "майданами". Було відзначено, що вони відрізняються від інших земляних споруд вишуканими формами і нагадують якісь гігантські символи.

Звернемо увагу на "Інструкцію для наукового дослідження курганів" того часу, в якій були запропоновані стандарти для опису форм земляних насипів: "полусферичної, конусоподібної, довгастої, з вершиною – гостра, тупа або запала". У цій же інструкції підкреслювалося: "розкопка, невірно і неповно описана, не тільки не має користі для науки, а й шкідлива: руйнуючи історичний пам'ятник, вона може привести до невірних в науці висновків".

Проте, в ті часи археологи-копачі цікавились переважно курганами, які мали захоронення і речові цінності. Конфігурація, дивовижна архітектура земляних насипів копачів не цікавила. Відомі на той час "кургани з вусами" (дугоподібними валами), а також "довгі кургани" вважалися відхиленням від норми, "окремими казусами".

Але археологи дореволюційного періоду все ж залишили чимало робіт з вивчення майданів. Одні припускали, що це зруйновані кургани (які використовувалися для добування селітри) або як фортифікаційні споруди (у запорізьких козаків). А окремі дослідники пропонували гіпотезу про культове, обрядове призначення майданів. Археолог А.А. Бобринський звернув увагу на майдан Бурти біля села кольорові Чигиринського повіту Київської губернії. Ще в 1898 році в своїй публікації він відзначав: "З висоти пташиного польоту всі насипи майдану мають представляти щось схоже на величезного павука ... Відсутність могил під майданом, його своєрідна форма ..., все це виправдовує припущення, що такі споруди необхідно відносити до насипах які повинні були служити не як поховання, а як обрядово-релігійні".

Цю ж думку цілком можна віднести і до Мавринський майдану!

І можна здивуватися тому, що своє спостереження і опис майдану Бурти Бобринський здійснив понад 100 років тому, коли літаки і дельтаплани ще не літали. А для порівняння можна звернути увагу на такі особливості майдану Бурти, зафіксовані Бобринським:

 • основні земляні відростки майдану орієнтовані між країнами світу (напевно, фіксували схід і захід сонця в періоди зимового і літнього сонцестояння);
 • найбільш складний відросток хрестоподібного "павука" (його щелепи) звернені на північний захід, на захід Сонця в день літнього сонцестояння.

А ось в ХХ столітті вчені мало цікавилися майданами. Унікальний майдан Бурти загинув під бульдозерами. Про припущенні археолога А.А. Бобринського якщо хтось і згадував, то як про дивакуватого.

Таким чином, Мавринский майдан має велику історичну цінність, будучи дивом збереженим протягом століть і тисячоліть древнім земляним спорудою.

МАЙДАН ПОБЛИЗУ

Знизу він нагадує простий пагорб, досить високий, і не викликає особливих емоцій. Але вражає величезна улоговина зрізаного конуса. Кільцевий поглиблення по верхівці котловини не так рельєфно вимальовується зблизька, як з висоти. Внизу, в улоговині - незрозумілі пагорби, зміщені від центру. Дві великі отвори-щербини по верхівці котловини дивляться на північний схід і північний захід. Ще одна щербина, менша - на південь. Від щербини на сході (яка добре увійшла в відеокадри з дельтаплана) внизу від основи по чотири йдуть півкільцем великі земляні вали.

Ближче до Щербині на заході також від основи йдуть півкільцем чотири земляних вала. Зліва - якесь дивне накопичення змієподібних валів. Найдовший земляний "вус" - 65 метрів. Інші розміри (орієнтовно):

 • довжина кола основи майдани (зрізаного конуса) - близько 250 метрів;
 • довжина кола по верху - 120 метрів;
 • діаметр улоговини вгорі - 40 метрів;
 • довжина ребра від основи до вершини - 25 метрів;
 • глибина улоговини - 6 або 10 метрів;
 • кут нахилу - від 37 ° до 45 °.

ТРЕТЯ ВЕРСІЯ. МАЙДАН - СВЯТИЛИЩЕ І (ОДНОЧАСНО), ОБСЕРВАТОРІЯ (ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ЧАСУ РОКУ).

Таким чином, цілком явно видно зв'язок конструкції валів майдану з положенням Сонця в різні дні року, особливо, в важливі дні сонцестояння і рівнодення. І з цього виникає третя версія, що майдан - це своєрідним храм, релігійно-культова споруда, оповите таємницею священних знань.

Можливо, тут збиралися древні жителі, щоб проводити якісь свята і щоб у Сонця, Місяця, зірок просити своєчасних дощів, тепла, врожаю, приплоду, здоров'я, добробуту.

А також можливо, що майдан - це грандіозний, неповторний календарно-Обсерваторний комплекс. Тим більше, що подібні споруди відомі і в інших країнах.

Найбільш відомий з них англійський Стоунхендж ( "кам'яний сарай", "висить камінь"). Але не тільки він. Подібний об'єкт виявлений і в Німеччині - розкопаний старовинний храм, якому 7 тисяч років.

При аерофотозніманню чітко видніються два набору концентричних кіл.

Діаметр найбільшого - 120 метрів.

Є двоє воріт: північно-східні і південно-східні.

Камені культової споруди чітко орієнтовані по Сонцю в момент літнього сонцестояння. Є подібна споруда і на території Румунії у вигляді кам'яних кругом і квадратів. Є і в Ізраїлі.

На найвищому пагорбі Голландських висот в 1968 році випадково був виявлений цікавий об'єкт.

Вперше його побачив військовий льотчик з літака. Він являє собою п'ять концентричних кілець з найбільшим діаметром 152 метра, складених з великих кам'яних валунів.

У центрі курган діаметром 20 метрів. Є два виходи: на північний схід і південний схід. Вчені, які зацікавилися цим об'єктом років сім тому, визначили, що в 3000 році до нашої ери, перші промені Сонця під час літнього сонцестояння світили через північно-східні ворота в центр кургану. У той же момент південно-східні ворота показували на Сиріус.

Цій споруді більше 6 тисяч років. Називають його "колами рефаїмів" (рефаїми - біблійне плем'я богатирів-гігантів).

Ймовірно, що це теж була астрономічна обсерваторія і небесний календар.

Вчені намагаються розгадати: навіщо для календаря або обсерваторії таке масивне, грандіозна споруда, яке можна розглянути тільки зі значної висоти?

І йдуть пошуки розгадки іншого призначення цієї споруди. Стрілка компаса в цьому місці веде себе неспокійно, але пласти залізної руди не встановлені.

Повертаючись до Мавринського майдану, можна відзначити, що по карті геологічних полів навколо Павлограду видно, що майдани і кургани будувалися за тим же принципом, що і шахти - в центрі геологічного поля (де немає ніяких розломів) або на височини. Можливо, це пов'язано з певною енергетикою місцевості.


Автор: Охотник Лариса Михайлівна (mailto: astropavlograd@narod.ru)

За матеріалами сайту gorod.dp.ua


Цікаві факти

 • Саме тут в день весняного рівнодення сонце ховається прямо по центру однієї з западин майдану. А ще ви не побачите тут птахів.
 • На цій території не ростуть дерева. Між пагорбів ні за яких опадах не затримується вода.

Як доїхати

Доїхати до Мавринського майдану можна маршруткою. Для цього слід вийти в селі Межиріч, а далі пішки треба йти до цього місця.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux